TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W18-32B
MS3475W18-32B picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W18-32B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT
Datasheet Download
MS3475W18-32B.pdf
Availability of MS3475W18-32B
QUANTITY
MS3475W18-32B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W18-32B
Internal Part NumberEIS-MS3475W18-32B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W18-32B
Related LinksMS3475, MS3475W18-32B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W18-32B Details Description
Related parts for MS3475W18-32B
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 8HSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AC datasheet.pdf
IC ENERGY HARVEST MNGR 12UTDFN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FLKM 50-PA/DO326/S7-300 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 220UF 18 MOHM datasheet.pdf