TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W20-16AX
MS3475W20-16AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-16AX
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3475W20-16AX.pdf
Availability of MS3475W20-16AX
QUANTITY
MS3475W20-16AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-16AX
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-16AX
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-16AX
Related LinksMS3475W, MS3475W20-16AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W20-16AX Details Description
Related parts for MS3475W20-16AX
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.80V SOT143-4 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 380A 600V 3POLE datasheet.pdf
POT 10 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 320A DO205AB datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf
COMPACT PROBE BODY 4MM CONTACT T datasheet.pdf