Amphenol Aerospace Operations MS3475W20-24BX
MS3475W20-24BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-24BX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475W20-24BX.pdf
Availability of MS3475W20-24BX
QUANTITY
MS3475W20-24BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-24BX
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-24BX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-24BX
Related LinksMS3475W, MS3475W20-24BX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W20-24BX Details Description
Related parts for MS3475W20-24BX
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FILTER SAW 1.74GHZ W-CDMA IV SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf