Amphenol Aerospace Operations MS3475W20-24SZ
MS3475W20-24SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-24SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475W20-24SZ.pdf
Availability of MS3475W20-24SZ
QUANTITY
MS3475W20-24SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-24SZ
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-24SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-24SZ
Related LinksMS3475W, MS3475W20-24SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W20-24SZ Details Description
Related parts for MS3475W20-24SZ
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ/1.5V 10MLP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TOP 48-60VAC/48VDC 0 1A datasheet.pdf
IC PWR SW USB U-DFN3030-8 datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf