Amphenol Aerospace Operations MS3475W20-41AY
MS3475W20-41AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-41AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3475W20-41AY.pdf
Availability of MS3475W20-41AY
QUANTITY
MS3475W20-41AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-41AY
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-41AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-41AY
Related LinksMS3475W, MS3475W20-41AY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W20-41AY Details Description
Related parts for MS3475W20-41AY
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
2MM SRSW HDR RA TRAY 38AULF datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf