Amphenol Aerospace Operations MS3475W22-21AX
MS3475W22-21AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W22-21AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3475W22-21AX.pdf
Availability of MS3475W22-21AX
QUANTITY
MS3475W22-21AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W22-21AX
Internal Part NumberEIS-MS3475W22-21AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W22-21AX
Related LinksMS3475W, MS3475W22-21AX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W22-21AX Details Description
Related parts for MS3475W22-21AX
IC ADC 16BIT SGNL SUPP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 28 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf