Souriau Connection Technology MS3475W2431P
MS3475W2431P picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W2431P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3475W2431P.pdf
Availability of MS3475W2431P
QUANTITY
MS3475W2431P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W2431P
Internal Part NumberEIS-MS3475W2431P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W2431P
Related LinksMS3475, MS3475W2431P Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3475W2431P Details Description
Related parts for MS3475W2431P
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 200 OHM 14DIP datasheet.pdf