Amphenol Aerospace Operations MS3476A12-10A
MS3476A12-10A picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A12-10A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3476A12-10A.pdf
Availability of MS3476A12-10A
QUANTITY
MS3476A12-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A12-10A
Internal Part NumberEIS-MS3476A12-10A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A12-10A
Related LinksMS3476, MS3476A12-10A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A12-10A Details Description
Related parts for MS3476A12-10A
CONN FERRULE UNINSUL 4AWG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 3.8X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-12V 1.25A datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FUSE LK CPS N 125A NRB 23" datasheet.pdf