Amphenol Aerospace Operations MS3476A14-15S
MS3476A14-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A14-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476A14-15S.pdf
Availability of MS3476A14-15S
QUANTITY
MS3476A14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A14-15S
Internal Part NumberEIS-MS3476A14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A14-15S
Related LinksMS3476, MS3476A14-15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A14-15S Details Description
Related parts for MS3476A14-15S
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SE5012T datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 92POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf