Amphenol Aerospace Operations MS3476A14-15S
MS3476A14-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A14-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476A14-15S.pdf
Availability of MS3476A14-15S
QUANTITY
MS3476A14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A14-15S
Internal Part NumberEIS-MS3476A14-15S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A14-15S
Related LinksMS3476, MS3476A14-15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A14-15S Details Description
Related parts for MS3476A14-15S
RELAY OPTO 120MA W/SURGE 8-DIP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
CONN Z-PACK 2MM 216POS R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1X8:1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf