Amphenol Aerospace Operations MS3476A16-8SW
MS3476A16-8SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A16-8SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476A16-8SW.pdf
Availability of MS3476A16-8SW
QUANTITY
MS3476A16-8SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A16-8SW
Internal Part NumberEIS-MS3476A16-8SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A16-8SW
Related LinksMS3476, MS3476A16-8SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A16-8SW Details Description
Related parts for MS3476A16-8SW
TRANS 2PNP 12V 4A 8MLP datasheet.pdf
IC POT DIG DUAL 10K 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 850NM TH datasheet.pdf
RES SMD 18.9K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf