Amphenol Aerospace Operations MS3476A18-32PX
MS3476A18-32PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A18-32PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476A18-32PX.pdf
Availability of MS3476A18-32PX
QUANTITY
MS3476A18-32PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A18-32PX
Internal Part NumberEIS-MS3476A18-32PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A18-32PX
Related LinksMS3476A, MS3476A18-32PX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A18-32PX Details Description
Related parts for MS3476A18-32PX
IC PCI SW 4LANE 4PORT 324-BGA datasheet.pdf
24P MTA156 CONN ASY ORNG datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Crystal 16.8000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SW ROTARY DIP SP8T 100MA 16V 16V datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/CAP 6CKT datasheet.pdf
SL-SMT5.08/02/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 100MHZ 16QFN datasheet.pdf