Amphenol Aerospace Operations MS3476A20-16PLC
MS3476A20-16PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A20-16PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3476A20-16PLC.pdf
Availability of MS3476A20-16PLC
QUANTITY
MS3476A20-16PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A20-16PLC
Internal Part NumberEIS-MS3476A20-16PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A20-16PLC
Related LinksMS3476A, MS3476A20-16PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A20-16PLC Details Description
Related parts for MS3476A20-16PLC
BLADE HEX 2.5MM 4.72" datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 1K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 64POS GOLD datasheet.pdf
IC SUPERCAP CHARGER 1A 12DFN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNGL STG 4A SNAP-IN datasheet.pdf