Amphenol Aerospace Operations MS3476A22-21P
MS3476A22-21P picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A22-21P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476A22-21P.pdf
Availability of MS3476A22-21P
QUANTITY
MS3476A22-21P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A22-21P
Internal Part NumberEIS-MS3476A22-21P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A22-21P
Related LinksMS3476, MS3476A22-21P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A22-21P Details Description
Related parts for MS3476A22-21P
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FANOUT BUFF LVPECL 16VFQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
CBL 30POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO US8 datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 2A 24VDC datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/05/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf