Amphenol Aerospace Operations MS3476A22-55A
MS3476A22-55A picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A22-55A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3476A22-55A.pdf
Availability of MS3476A22-55A
QUANTITY
MS3476A22-55A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A22-55A
Internal Part NumberEIS-MS3476A22-55A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A22-55A
Related LinksMS3476, MS3476A22-55A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A22-55A Details Description
Related parts for MS3476A22-55A
IC DUAL LVDS RECEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf