Amphenol Aerospace Operations MS3476A22-55P
MS3476A22-55P picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A22-55P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476A22-55P.pdf
Availability of MS3476A22-55P
QUANTITY
MS3476A22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A22-55P
Internal Part NumberEIS-MS3476A22-55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A22-55P
Related LinksMS3476, MS3476A22-55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A22-55P Details Description
Related parts for MS3476A22-55P
MOSFET N-CH 200V 3.3A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 447POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 11 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN SLDR datasheet.pdf