Amphenol Aerospace Operations MS3476A24-31SX
MS3476A24-31SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A24-31SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476A24-31SX.pdf
Availability of MS3476A24-31SX
QUANTITY
MS3476A24-31SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A24-31SX
Internal Part NumberEIS-MS3476A24-31SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A24-31SX
Related LinksMS3476A, MS3476A24-31SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A24-31SX Details Description
Related parts for MS3476A24-31SX
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
SENSOR LASER PHOTOELECTRIC PNP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
LED LITTLE STAR WHITE 4SMD datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 160W datasheet.pdf
330UF 25V 10X12.5 85C RAD datasheet.pdf