TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-10AX
MS3476L12-10AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-10AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN
Datasheet Download
MS3476L12-10AX.pdf
Availability of MS3476L12-10AX
QUANTITY
MS3476L12-10AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-10AX
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-10AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-10AX
Related LinksMS3476L, MS3476L12-10AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-10AX Details Description
Related parts for MS3476L12-10AX
SWITCH KEYLOCK SPDT 12MM 125V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 1.6MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.100"" datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN BRN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
150UF 200V 18X25 datasheet.pdf