TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-10BX
MS3476L12-10BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-10BX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L12-10BX.pdf
Availability of MS3476L12-10BX
QUANTITY
MS3476L12-10BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-10BX
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-10BX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-10BX
Related LinksMS3476L, MS3476L12-10BX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-10BX Details Description
Related parts for MS3476L12-10BX
IC DSP FIXED-POINT 532-BGA datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5.08MM datasheet.pdf