ITT Cannon, LLC MS3476L12-10SY
MS3476L12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-10SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L12-10SY.pdf
Availability of MS3476L12-10SY
QUANTITY
MS3476L12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-10SY
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-10SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-10SY
Related LinksMS3476L, MS3476L12-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L12-10SY Details Description
Related parts for MS3476L12-10SY
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 108 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.5A 305 MOHM datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 27K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf