TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-10SZ-LC
MS3476L12-10SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-10SZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L12-10SZ-LC.pdf
Availability of MS3476L12-10SZ-LC
QUANTITY
MS3476L12-10SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-10SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-10SZ-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-10SZ-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L12-10SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-10SZ-LC Details Description
Related parts for MS3476L12-10SZ-LC
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 20POS 30AU datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
LED SHUNT PROTECTOR 13V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 280V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
INSERT FMALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS datasheet.pdf