TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-8AX
MS3476L12-8AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-8AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3476L12-8AX.pdf
Availability of MS3476L12-8AX
QUANTITY
MS3476L12-8AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-8AX
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-8AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-8AX
Related LinksMS3476, MS3476L12-8AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-8AX Details Description
Related parts for MS3476L12-8AX
IDC CABLE - MKC16K/MC16F/MPL16K datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 3V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 290UH 1.2A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
15POS M WATER RES PC CONT. datasheet.pdf