TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-8PY-LC
MS3476L12-8PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-8PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3476L12-8PY-LC.pdf
Availability of MS3476L12-8PY-LC
QUANTITY
MS3476L12-8PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-8PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-8PY-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-8PY-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L12-8PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-8PY-LC Details Description
Related parts for MS3476L12-8PY-LC
IC ADC 13BIT 2.7V 2CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADR .049" 12POS SMT TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A datasheet.pdf
DIP CABLE 12POS datasheet.pdf
LOCKING CLIP CONT ASSY 31X62 datasheet.pdf
CONN HDR RA datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf