TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-8PY-LC
MS3476L12-8PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-8PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3476L12-8PY-LC.pdf
Availability of MS3476L12-8PY-LC
QUANTITY
MS3476L12-8PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-8PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-8PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-8PY-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L12-8PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-8PY-LC Details Description
Related parts for MS3476L12-8PY-LC
KIT WEBSERVER EVALUATION 110V datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V FD 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC SOD923 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 310MA 1.3 OHM datasheet.pdf