ITT Cannon, LLC MS3476L14-12S
MS3476L14-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L14-12S.pdf
Availability of MS3476L14-12S
QUANTITY
MS3476L14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-12S
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-12S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-12S
Related LinksMS3476, MS3476L14-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-12S Details Description
Related parts for MS3476L14-12S
CONN HEADER VERT .100 12POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 30MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2C, 1-COIL L datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf