ITT Cannon, LLC MS3476L14-15S
MS3476L14-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L14-15S.pdf
Availability of MS3476L14-15S
QUANTITY
MS3476L14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-15S
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-15S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-15S
Related LinksMS3476, MS3476L14-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-15S Details Description
Related parts for MS3476L14-15S
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 30V datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.5A 8MLF datasheet.pdf
EXTRUSION RAIL SC-25 SCS datasheet.pdf
CONN PCB 4COND datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 62 POS 2.54MM datasheet.pdf