TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L14-18AX
MS3476L14-18AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-18AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3476L14-18AX.pdf
Availability of MS3476L14-18AX
QUANTITY
MS3476L14-18AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-18AX
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-18AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-18AX
Related LinksMS3476L, MS3476L14-18AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L14-18AX Details Description
Related parts for MS3476L14-18AX
FITTING SNAP ON FP HORIZ OFWHITE datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 456FBGA datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 300A DO200AA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 1MM 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf