ITT Cannon, LLC MS3476L14-18SW
MS3476L14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-18SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L14-18SW.pdf
Availability of MS3476L14-18SW
QUANTITY
MS3476L14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-18SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-18SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-18SW
Related LinksMS3476L, MS3476L14-18SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-18SW Details Description
Related parts for MS3476L14-18SW
OPTOISO 1.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC ADC 2CH 12B 3V 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN CABLE 5M FOR E3ZS/E3FS datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 10A 70 datasheet.pdf
IC REG LDO FIX/ADJ 1A 20VQFN datasheet.pdf
KINTEX-7 FPGA KC705 EVAL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 115MA 8.6 OHM datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 480V 5A datasheet.pdf