TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L14-19PY-LC
MS3476L14-19PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-19PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3476L14-19PY-LC.pdf
Availability of MS3476L14-19PY-LC
QUANTITY
MS3476L14-19PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-19PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-19PY-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-19PY-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L14-19PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L14-19PY-LC Details Description
Related parts for MS3476L14-19PY-LC
WIDE RIBBON CABLE FOR 4162125 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER 6-TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .030M 25POS datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN 16CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
MODBUS,1E,SER,GSMMOLEX GE datasheet.pdf
SLUG BLADE datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf