ITT Cannon, LLC MS3476L14-19S
MS3476L14-19S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SKT
Datasheet Download
MS3476L14-19S.pdf
Availability of MS3476L14-19S
QUANTITY
MS3476L14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-19S
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-19S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-19S
Related LinksMS3476, MS3476L14-19S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-19S Details Description
Related parts for MS3476L14-19S
BOX ALUM UNPAINTED 6.89"LX3.15"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-5.5V 275W datasheet.pdf
CBL RIBN 32COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.0X2.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf