ITT Cannon, LLC MS3476L14-5PZ
MS3476L14-5PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-5PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3476L14-5PZ.pdf
Availability of MS3476L14-5PZ
QUANTITY
MS3476L14-5PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-5PZ
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-5PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-5PZ
Related LinksMS3476, MS3476L14-5PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-5PZ Details Description
Related parts for MS3476L14-5PZ
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 125DEG C NO 6A datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 8X2X3" 5A VFN datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 7S FIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 17MM datasheet.pdf