TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L16-23S
MS3476L16-23S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L16-23S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L16-23S.pdf
Availability of MS3476L16-23S
QUANTITY
MS3476L16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L16-23S
Internal Part NumberEIS-MS3476L16-23S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L16-23S
Related LinksMS3476, MS3476L16-23S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L16-23S Details Description
Related parts for MS3476L16-23S
IC 256X18 SYNC FIFO MEM 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SINK 56MM X 56MM X 31MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 250MA 4.48 OHM TH datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf