TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L16-26SZ
MS3476L16-26SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L16-26SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L16-26SZ.pdf
Availability of MS3476L16-26SZ
QUANTITY
MS3476L16-26SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L16-26SZ
Internal Part NumberEIS-MS3476L16-26SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L16-26SZ
Related LinksMS3476L, MS3476L16-26SZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L16-26SZ Details Description
Related parts for MS3476L16-26SZ
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CC2520RHDRG4 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK .188 FASTON PANE datasheet.pdf