TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L16-8AY
MS3476L16-8AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L16-8AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3476L16-8AY.pdf
Availability of MS3476L16-8AY
QUANTITY
MS3476L16-8AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L16-8AY
Internal Part NumberEIS-MS3476L16-8AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L16-8AY
Related LinksMS3476, MS3476L16-8AY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L16-8AY Details Description
Related parts for MS3476L16-8AY
IC REGULATOR LDO 2.5V 7A DDPAK-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETBLE 12V 1.1A LOW-R 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISORY/SYS MGMT 28HTSSOP datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HASP 1 DIAMETER JAW WITHOUT TABS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf