TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L16-8PY
MS3476L16-8PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L16-8PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476L16-8PY.pdf
Availability of MS3476L16-8PY
QUANTITY
MS3476L16-8PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L16-8PY
Internal Part NumberEIS-MS3476L16-8PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L16-8PY
Related LinksMS3476, MS3476L16-8PY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L16-8PY Details Description
Related parts for MS3476L16-8PY
RES SMD 18.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 64X18 56-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR AUTO 230/115V 500VA datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 2POS datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf