TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-11PY-LC
MS3476L18-11PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-11PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN
Datasheet Download
MS3476L18-11PY-LC.pdf
Availability of MS3476L18-11PY-LC
QUANTITY
MS3476L18-11PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-11PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-11PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-11PY-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L18-11PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-11PY-LC Details Description
Related parts for MS3476L18-11PY-LC
LED 7-SEG .4" 4DGT SUPER RED CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CARBON 10 OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
LED CLA1B WARM WHT 80CRI 4LCC datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf