TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-11S-LC
MS3476L18-11S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-11S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L18-11S-LC.pdf
Availability of MS3476L18-11S-LC
QUANTITY
MS3476L18-11S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-11S-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-11S-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-11S-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L18-11S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-11S-LC Details Description
Related parts for MS3476L18-11S-LC
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 15.37MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 4" CLEAR 50' datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 34 POS datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf