TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-11SW-LC
MS3476L18-11SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-11SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L18-11SW-LC.pdf
Availability of MS3476L18-11SW-LC
QUANTITY
MS3476L18-11SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-11SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-11SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-11SW-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L18-11SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-11SW-LC Details Description
Related parts for MS3476L18-11SW-LC
MOSFET N-CH 100V 16A I-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6DFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG213 13AWG 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBJ datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.001UF RADIAL datasheet.pdf