TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-11SZ
MS3476L18-11SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-11SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L18-11SZ.pdf
Availability of MS3476L18-11SZ
QUANTITY
MS3476L18-11SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-11SZ
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-11SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-11SZ
Related LinksMS3476L, MS3476L18-11SZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-11SZ Details Description
Related parts for MS3476L18-11SZ
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf