TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-30P
MS3476L18-30P picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-30P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476L18-30P.pdf
Availability of MS3476L18-30P
QUANTITY
MS3476L18-30P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-30P
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-30P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-30P
Related LinksMS3476, MS3476L18-30P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-30P Details Description
Related parts for MS3476L18-30P
IC OPAMP GP 380MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 250VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 705mA 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/02/180 3.5 BK datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf