TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-30PZ
MS3476L18-30PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-30PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476L18-30PZ.pdf
Availability of MS3476L18-30PZ
QUANTITY
MS3476L18-30PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-30PZ
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-30PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-30PZ
Related LinksMS3476L, MS3476L18-30PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-30PZ Details Description
Related parts for MS3476L18-30PZ
TERM RING 18-14AWG #6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf