TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-30SW
MS3476L18-30SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-30SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L18-30SW.pdf
Availability of MS3476L18-30SW
QUANTITY
MS3476L18-30SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-30SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-30SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-30SW
Related LinksMS3476L, MS3476L18-30SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-30SW Details Description
Related parts for MS3476L18-30SW
MOSFET N-CH 30V 140A TO-220AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 88 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf