TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-30SW
MS3476L18-30SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-30SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L18-30SW.pdf
Availability of MS3476L18-30SW
QUANTITY
MS3476L18-30SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-30SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-30SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-30SW
Related LinksMS3476L, MS3476L18-30SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-30SW Details Description
Related parts for MS3476L18-30SW
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 3.35"L X 3.78"W datasheet.pdf
BVF 7.62HP/03/180SF SN BK BX datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 2.5" datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
330UF 350V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf
33000UF 16V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf