Amphenol Aerospace Operations MS3476L20-24SW
MS3476L20-24SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L20-24SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476L20-24SW.pdf
Availability of MS3476L20-24SW
QUANTITY
MS3476L20-24SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L20-24SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L20-24SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L20-24SW
Related LinksMS3476L, MS3476L20-24SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476L20-24SW Details Description
Related parts for MS3476L20-24SW
IDC CABLE - MPR24K/MC24M/X datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 2A MT-3 datasheet.pdf
CABLE ANTENNA 3.35M FOR RFID datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 360MA 3.28 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONN STENCIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf