Amphenol Aerospace Operations MS3476L20-24SW
MS3476L20-24SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L20-24SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476L20-24SW.pdf
Availability of MS3476L20-24SW
QUANTITY
MS3476L20-24SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L20-24SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L20-24SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L20-24SW
Related LinksMS3476L, MS3476L20-24SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476L20-24SW Details Description
Related parts for MS3476L20-24SW
CONN RING TONG 16-14AWG #6 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC LIN PHYSICAL INTERFACE 8SOIC datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 230V PANEL MT datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/46/180F 1.5 BK datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 6GBIT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP 4GHZ SGL FET 10DFN datasheet.pdf