TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L20-39PX-LC
MS3476L20-39PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L20-39PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN
Datasheet Download
MS3476L20-39PX-LC.pdf
Availability of MS3476L20-39PX-LC
QUANTITY
MS3476L20-39PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L20-39PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L20-39PX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L20-39PX-LC
Related LinksMS3476L2, MS3476L20-39PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L20-39PX-LC Details Description
Related parts for MS3476L20-39PX-LC
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CC1111F8RSPR datasheet.pdf
RETAINING PIN REPLACEMENT PART datasheet.pdf
DIE SOLIS 69099 3/0AWG datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY BLU datasheet.pdf
PB UNIT ALT ACT 22MM GRN FLUSH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf