ITT Cannon, LLC MS3476L20-39SW
MS3476L20-39SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L20-39SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L20-39SW.pdf
Availability of MS3476L20-39SW
QUANTITY
MS3476L20-39SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L20-39SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L20-39SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L20-39SW
Related LinksMS3476L, MS3476L20-39SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L20-39SW Details Description
Related parts for MS3476L20-39SW
CONN HEADER 16POS .100 SGL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 15-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5F 20% 10V SCREW datasheet.pdf
CONN ADAPTER QD 3 WAY M-M-F datasheet.pdf
RES SMD 152K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf