Amphenol Aerospace Operations MS3476L22-32SY
MS3476L22-32SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-32SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476L22-32SY.pdf
Availability of MS3476L22-32SY
QUANTITY
MS3476L22-32SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-32SY
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-32SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-32SY
Related LinksMS3476L, MS3476L22-32SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476L22-32SY Details Description
Related parts for MS3476L22-32SY
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28HWQFN datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.72"LX4.72"W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf