TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L22-41PX-LC
MS3476L22-41PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-41PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN
Datasheet Download
MS3476L22-41PX-LC.pdf
Availability of MS3476L22-41PX-LC
QUANTITY
MS3476L22-41PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-41PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-41PX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-41PX-LC
Related LinksMS3476L2, MS3476L22-41PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L22-41PX-LC Details Description
Related parts for MS3476L22-41PX-LC
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.7A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
PC TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B19, AFS 2, datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
7W2 M SC 4-40S datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC datasheet.pdf