TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L24-19BX
MS3476L24-19BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L24-19BX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L24-19BX.pdf
Availability of MS3476L24-19BX
QUANTITY
MS3476L24-19BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L24-19BX
Internal Part NumberEIS-MS3476L24-19BX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L24-19BX
Related LinksMS3476L, MS3476L24-19BX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L24-19BX Details Description
Related parts for MS3476L24-19BX
STEPPER MOTOR 5VDC 7.5DEG UNIPOL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES .51 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 10W datasheet.pdf
TERMINAL WDU 6 GE (YELLOW) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf
M EMPO110F155FK datasheet.pdf
SHIELDED RA RECEPT 36 POS,15AU, datasheet.pdf